Overslaan en naar de inhoud gaan

Stinzenflorajournaal jrg. 1 nr. 3: Groeispurt

Groeispurt

23 januari 2021
Tekst: Willem van Riemsdijk
Foto's: Trudy van Riemdijk-Zandee (tenzij anders vermeld)

Deze week was het weer grillig. Eerst sneeuw en daarna wisselend bewolkt en nat.

Maar toen de zon kwam konden de Sneeuwklokken en de Winterakonieten niet wachten. Het is of je ze met de dag ziet groeien. Het is dus nu al een mooi moment om erop uit te gaan en te genieten van de stinzenflora in de verschillende parktuinen en landgoederen. Vanaf 7 februari lees je in de Stinzenflora-monitor wat wanneer waar bloeit.

In de vroegere moestuin nemen de Sneeuwklokjes flink toe. Ze beginnen heel voorzichtig te kleuren.

 

Achter en onder de Kaukasische vleugelnoot komen de Sneeuwklokjes ook de grond uit en de eerste Bonte krokussen kleuren al paars.

In een hoekje van de tuin valt het fel roze van de Cyclamen coum meteen op. We kregen deze van de familie Lutz van Philippusfenne uit Kollum. Daar groeien ze mooi uit. In Stiens blijft het nu al enige jaren een klein polletje maar ieder jaar komen ze toch weer dapper op. Wellicht is de grond hier toch anders.

Op de wandeling in de tuin komen we ook enkele struiken van de Pimpernoot  (Staphylea pinnata) tegen, die na de bloei fraaie zaaddozen krijgt. Nu zijn de mooie streepjes op de bast goed te zien. Daaraan herken je de Pimpernoot direct.

Stinze Stiens:
Bezoekadres: Smelbrêge 6, schuin tegenover de St. Vituskerk in het historische centrum
Toegang: Op afspraak. ‘Open tuindagen’, zie het Stinzenflorajournaal of de agenda op de website
Parkeren: gratis in Stiens
Openbaar vervoer: Bus 60 of 154 vanuit Leeuwarden, Halte Langebuorren.
Stinzenflora-monitor: voor informatie klik hier, over de Noordelijke Lustwarande, stinzenplanten in Noord-Nederland en Noord-Duitsland, locaties, soorten en bloeitijd.